İsrail Defilesi

Tarih: Ara 31 2016

Eski Yeni Yılların vazgeçilmezlerinden biri de Victoria’s Secret defileleriydi. Yahudi Cemaati’nin yayın organı Şalom gazetesinin haberine göre Selin Kandiyoti’nin haberine göre dünyanın iç çamaşırı markasının bir özelliği daha var. Şirket, gelirinin büyük bölümünü İsrail’i desteklemek için harcıyor. Habere göre Victoria’s Secret’ı bünyesinde bulunduran L Brands’in az bilinen sahibi Leslie Wexner, Ohio’nun en zengin işadamlarından biri. Wexner 1982’de Ray Raymond tarafından kurulmuş Victoria’s Secret’ı bir milyon dolara satın alır. Kadınlara kendilerini seksi, sofistike ve daima genç hissettirten iç çamaşırı markasını bugün yılda 12 milyar dolar ciro yapan bir perakende devine dönüştürür ve Forbes dünya zenginler listesinde 70. sırada yerini alır. Victoria’nın bilmediğiniz sırrına gelince kârının büyük bir bölümünün bağış olarak nereye gittiği: Kuzey Amerika Yahudi Gönüllüleri için Miras Programı, Hahamlık ve Yahudilik Çalışmaları alanında Master Burs Programı ve İsrailli Kamu Çalışanları için Harvard Üniversitesinde Kamu Yönetimi Master Burs Programı. Servetinin büyük kısmını İsrail’i desteklemek için bağışlayanlara özel yaratılmış bir kelime var “Zionaires” ve Les Wexner da tam bu tanıma uyuyor.

Baraj Minaresi

Tarih: Ara 28 2016

Ağrı merkeze 18 kilometre uzaklıkta bulunan Başçavuş Köyü’nün yarısı Yazıcı Barajı’nın suları altında kaldı. Sular altında kalanlar arasında köyün camisi ve sağlık ocağı da vardı. Baraj gölü soğuk nedeniyle buz tutunca yağan karla birlikte bu ilginç görüntü ortaya çıktı.

Yeni Ata Tartışması

Tarih: Ara 28 2016

Rize Belediyesi tarafından yapılacak yenileme bahane gösterilerek Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli Rize’deki meydandan sökülerek valilik önündeki tören alanına taşındı. Atatürk heykelinin yerinden sökülmesine kamuoyu büyük tepki gösterdi. Heykeli söken işçilerin, heykeli sökerken çektirdiği fotoğraflar ortaya çıktı. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan kendi sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarda bir işçinin heykel söküldükten sonra zafer pozu verdiği görülüyor. Rize’de Atatürk heykelinin yerinden söküldüğü platform üzerine çıkarak poz veren ve fotoğrafı sosyal medyada paylaşan M.K. ile bu fotoğrafı,’Aha yeni Atanız’ yazısıyla sosyal medya üzerinde yayınlayan A.B. gözaltına alındı. İki kişi hakkında, Atatürk’ün manevi hatırasına hakaret suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Kadın Sepetleri

Tarih: Ara 27 2016

Yatarak Tutan

Tarih: Ara 27 2016

Yol Panelleri

Tarih: Ara 27 2016

Dünyanın ilk güneş panelli yolu Fransa, Normandiya’da, Tourouvre au Perche’de 5 milyon Euro harcanarak hayata geçirildi. Tam 1 kilometre (0,6 mil) uzunluğunda, 2800 m2 alan kaplayan yolun, yakınlarında yer alan 3400 nüfuslu bir köydeki tüm elektrik ihtiyacını karşılaması ve günde 2000 motorlu taşıtın bu yolu kullanması bekleniyor. İki yıllık deneme aşamasını geçerse yaygınlık kazanacak. Çevre bakanı Ségolene Royal tarafından açılan yolda kullanılan paneller üzerine reçine kaplı silikon levhaların kaplandığı ve bu yolu ağır vasıtaların bile kullanabileceği söyleniyor. Güneş panelli yollar tartışmaya açık ve geniş çapta denenmemiş yeni bir teknolojidir. Güneş panelli bisiklet yolu 2 yıl önce Hollanda’da açılmış ve sadece bir evin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek derecede elektrik üretebilmişti. Bu bisiklet yolunun maliyetinin diğer kaynaklardan elde edilen elektriğin 100 katından fazlasını ödeyebilecek kadar yüksek olduğu tahmin edilmişti. Fransa’daki panel yolun aşması gereken daha da çetin bir mücadele var. Normandiya’da yolun yapıldığı bölge, tipik olarak yılda 2 aydan az süreli (ortalama 44 gün) güçlü gün ışığı alabiliyor. Yollara döşenen panellerin çatılara yerleştirilenlerden daha az verim sağladığı biliniyor. Yine de eğer bu deneme beklenildiği kadar çok enerji üretimi yapabilirse ve yolları döşeyen şirket olan Wattway, gelecekteki panellerin üretim maliyetini aşağıya çekebilirse bu panel yollar oldukça iyi bir yatırım aracına dönüşecektir.

At İzinden

Tarih: Ara 27 2016

Sürülmeler

Tarih: Ara 27 2016


   Düşman istersen dostlarını geçmeye çalış, Dost istersen arkadaşlarının seni geçmesine izin ver.

Site Hakkında