Tosbağalar

Tarih: Tem 31 2016

Tosbağalar 5

Tosbağalar 2

Tosbağalar 3

Tosbağalar 4

Tosbağalar 1

Korunaklı Mumyalar

Tarih: Tem 30 2016

Mumyalar1

Mumyalar2

Mumya1

Mumya2

Mumya3

Budist Rahip  Fu Hou

Mumya4

Ameliyatlık Doktor

Tarih: Tem 26 2016

Kendini Ameliyat

Leonid İvanoviç Rogozov (1934 – 2000) 1960-1961 yıllarında düzenlenen altıncı Sovyet Antartik Seferi’nde pratisyen hekim olarak görev alan Sovyet doktor. Görev sırasında kendinden başka bir doktorun olmaması sebebiyle, kendi kendini apandisit ameliyatı yapmasıyla ünlenmiştir. Novolazarevskaya İstasyonu’nda görev alan tek doktor olan Rogozov, buradaki görevi sırasında hissettiği rahatsızlıklardan dolayı kendisine apandisit tanısı koydu. Midesinin üst tarafında şiddetli bir ağrı hissetmesi, midesinin bulanması ve vücut sıcaklığının 37.5 derecenin üstüne çıkması üzerine bütün bu belirtilerin apandisitten kaynaklandığını anlayan Rogozov, araştırma ekibinde kendinden başka doktor olmaması sebebiyle kendi kendini ameliyat etme kararı aldı. Son derece olumsuz şartlar içinde ve sadece karşısına koyduğu bir ayna vasıtasıyla ameliyata başlayan doktor, önce ağrıyan yere lokal anestezi yaptı. Ardından yanında bulunan aletlerle operasyona başlayan Rogozov, ayna yardımı ve el yordamıyla tam iki saat süren bir operasyon gerçekleştirdi. İki saat içerisinde apandisitini alan Leonid Rogozov ameliyattan sonra kendini tekrar dikti. Ameliyat sonrasında kısa bir süre halsizlik yaşasa da, peritonit bulguları kayboldu. Rogozov’un vücut sıcaklığı beş gün sonra normale döndü ve dikişleri operasyondan yedi gün sonra çıkarıldı. Yaklaşık iki hafta içerisinde görevine döndü. Bu inanılmaz ameliyatla tıp tarihine geçen Rogozov, 1961 yılında Kızıl Bayrak İşçi Nişanı ödülüne layık görüldü. Rogozov, 21 Eylül 2000 senesinde 66 yaşındayken Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde akciğer kanseri hastalığından yaşamını yitirdi.

Leğende Geçen Ömür

Tarih: Tem 26 2016

Leğende Geçen Ömür 3

Nijerya’lı Rahma Haruna sağlıklı bir bebek olarak dünyaya geldi. Ancak 6 ay sonra sebebi bilinmeyen bir şekilde uzuvları gelişmemeye başladı. O gün bugündür kolları, ayakları ve vücudu normal bir gelişim göstermeyen talihsiz genç kız hayatını başta annesi ve kardeşlerinin yardımlarıyla sürdürüyor. Eşi benzeri görülmemiş bir yöntemle Rahma plastik bir leğen içinde taşınıyor. Yemeğini annesi yediriyor, banyo ve tuvalet gereksinimlerini yine annesi karşılıyor. Aile genç kızın yaşamını dopdolu geçirebilmesi için ellerinden geleni yapıyor. Anne kızını yaşıtlarına göre oldukça zeki ve her şeye rağmen mutlu bir genç kız olduğunu söylüyor. Rahma da “Ailem bana her zaman yardımcı oluyor. Bunu nasıl yapıyorlar? İhtiyacım olan her şeyi bana sağlıyorlar.” Sözleriyle annesinin söylediklerini adeta kanıtlıyor. Rahma’nın 10 yaşındaki erkek kardeşi Fahad ise “Ona yardımcı olmamın bir sürü yolu var. Onu her gün dışarı gezmeye çıkarıyorum. İnsanların ona yardımcı olduğunu görünce kendimi mutlu hissediyorum. Akrabalarımızı ziyarete gitmek onu çok mutlu ediyor. Ben de onu gezdirmekten hoşlanıyorum.” diyor. Genç kızın babası ise 15 yıl boyunca kızına tedavi bulabilmek için uğraştığını, faturaları ödemek için bir sürü işte çalıştığını anlatıyor. Baba Hussaini bütün varlığını harcasa da ne yazık ki kızına bir tedavi bulamamış. Cesur genç kızın en büyük hayali ise bir gün kendi ihtiyaçlarını alabilmek için tek başına alışveriş yapabilmek.

Leğende Geçen Ömür 5

Leğende Geçen Ömür 6

Leğende Geçen Ömür 1

Leğende Geçen Ömür 2

Leğende Geçen Ömür 4

Dal Arkasına At

Tarih: Tem 25 2016

Dal Arkasında At

Yanyaan Dallar

Taşlaşan Hastalık

Tarih: Tem 25 2016

Taşlaşan Hastalık

Sırtından Dayanak

Tarih: Tem 24 2016

Sırtından Dayanak

Alman Egzersizleri, 1927

Tarih: Tem 24 2016

Alman Egzersizleri 1

Alman Egzersizleri 2

Alman Egzersizleri 3


   Her kim kendisini Allah'a mâl ederse, bütün eşya onun lehinde olur. Ve kim Allah'a mâl olmasa, bütün eşya onun aleyhinde olur. Allah'a mâl olmak ise, bütün eşyayı terk ve her şeyin Ondan olduğunu ve Ona rücu edeceğini bilmekle olur.

Site Hakkında