Foie Gras

Tarih: Eki 31 2015

Foie gras (foie = karaciğer, gras = şişman), Fransızların kaz ve ördek ciğerinin yağlandırılması yoluyla elde ettiği yiyecek. Genelde kazlar gavage denen zorla besleme yöntemiyle ciğerleri yağlandırılırken, ördekler için de benzer işlem yapılmaktadır. Ciğerler biftek şeklinde de değerlendirilirken yağlı kısmı ise tereyağ gibi sürülür bir şekile krema kıvamına getirilir. Daha çok Pate olarak isimlendirilen değerli ve Fransız mutfağındaki pahalı kısmı budur. Milattan önce 22. yüzyılda antik Mısır’da göçmen kuşlara bu yöntemin uygulandığı, planlı ve zorla beslenerek ciğerlerin yağlandırıldığı bilinmektedir. Şimdi ise özellikle Fransa’da çok büyük üreticiler bulunmakta, Dünyada ABD, Macaristan, Bulgaristan, Kanada ve Çin’de de üretilmektedir.

Ciğeri için beslenen hayvanlar ilk dört ayda normal şekilde serbest yaşamaktadırlar. Daha sonra özel kümeslere alınarak kilitli mekanizmalar içerisinde tutulur ve hareket etmemesi sağlanır. Bu esnada Gavage denen besleme yöntemi uygulanır ve Huni benzeri aletlerle beslenme saatlerinde aşırı miktarda, mısır ağırlıklı besinler verilerek, zorla beslenme yapılır. Kesimden önceki son 20-30 gün, bu işlem ördek ciğerleri 300 gr, kaz ciğerleri ise 400 gr olana kadar devam etmektedir. Fransız yasalarına göre foie gras olabilmesi için ciğerlerin bu gramajın üzerinde olması gerekmektedir. Bu suni yiyeceği elde etmek için kaz ve ördeklerin ciğerlerinin eziyet çektirilerek zorla doldurulması dünyanın birçok yerinde hayvan hakları savunucuları ve normal insanları harekete geçirmiştir. Buna rağmen İspanya gibi bazı ülkeler, daha etik yöntemlerle ciğer yağlandırdıklarını iddia ederek pazar elde etmeye çalışmaktadırlar. Avrupa genelinde Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Norveç, Polonya, İrlanda, İsveç, İsviçre, Hollanda ve Birleşik Krallık, Arjantin ve İsrail foie gras üretimini yasaklayan ülkeler. Avusturya’da ise dokuz eyaletin altısında yasaklanan foie gras Amerika’nın California eyaletinde 2012’de, 2008’de San Diago’da ve 2006’da Chicago’da üretimi yasaklandı. Türkiye’de ise hayvanları zorla beslemek 2004 yılından beri kanun dışı sayıldığı için üretimi yasaktır. Belçika, Bulgaristan, İspanya, Fransa ve Macaristan ise kaz ciğerinin yasaklanmadığı ülkelerdir.

Kaz Ciğeri 10

Mamüllerimiz hijyenik ortamlarda şiddetle hazırlanmıştır.

Kaz Ciğeri 3

Kaz Ciğeri 1

Kaz Ciğeri 2

Zorla Yedirme

Kaz Ciğeri 4

Kaz Ciğeri 5

Kaz Ciğeri 6

Yalan dünyada açlıktan ölenlerden çok tokluktan ölenler var!

Kaz Ciğeri 8

Kaz Ciğeri 9

Kaz Ciğeri 7

Açgözlülüğü eline yüzüne bulaştıran insanoğlunun hali!

Kaz Ciğeri 11

Kaz Ciğeri 12

Kaz Ciğeri 13

Madem insanoğlu doymuyor, bu Gavage yöntemini insanlara yapmak gerek. Belki o zaman istenilen kıvama ulaşır!

Kaz Ciğeri 14

Mastika Öldürdü

Tarih: Eki 31 2015

Mastika Öldürdü

Metil alkol zehirlenmesi nasıl anlaşılır? Vatandaşları aydınlatmak için neler söyleyeceksiniz?” şeklindeki bir soruya Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Öncelikle vatandaşlarımız ucuz diye veya gelişi güzel tükettikleri her üründe olduğu gibi özellikle alkolde de işin standardını mutlaka bandrolünü arayacakları bir duyarlılığı göstermeleri gerekir. Şüpheli ortamlardan mutlaka uzak durmalılar, şüpheli bir satış veya ortam hissettiklerinde emniyeti bilgilendirmelerinde gerek var. Zehirlenme şüphesi hastaya kendi uyarılarını yapıyor. Beyin uyuşması, görme bozukluğu gibi şikayetler kişiden kişiye farklı görülse bile ya da kusma gibi belirtiler hekime getiriyor. Önemli olan bu toksit etkisi olan metil alkollü içeceklerden şüphelenildiği zaman uzak durmak, şüpheyi mutlaka ilgili kurumlara bildirmek, tedbirli olabilmek en önemli uyarıcı cümleler olsa gerek” şeklinde yanıt verdi.

Pembebebe

Tarih: Eki 31 2015

Pembebebe

Hakaret Ödülü

Tarih: Eki 31 2015

Avrupa Parlamentosu’nun Sakharov İfade Özgürlüğü ödülü ülkesinde İslam’a hakaretten hüküm giyen Suudi Arabistanlı blog yazarı Raif Badawi‘ye verildi. Parlamento başkanı Martin Shultz, Suudi Arabistan Kralı Selman’a ödülü alabilmesi için Badawi’nin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Badawi, İslam’a hakaretten suçlu bulunmuş ve 10 yıl hapis ile 1000 kırbaç cezasına çarptırılmıştı. Halen hapiste bulunan Raif Badawi bu ayın başlarında da ifade özgürlüğünü savunduğu için Pen Pinter ödülüne layık bulundu. Ocak ayında, cezasının ilk parçası olarak 50 kırbaç vurulan Badawi’nin cezasının geri kalanı ertelendi. Blog yazarının Haziran ayında cezaya yaptığı itiraz ise, dış dünyanın tepkisine rağmen Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi tarafından geri çevrildi. Avrupa Parlamentosu 1988 yılından beri insan hakları ve demokrasiye katkıda bulunan birey ve kuruluşlara Sakharov ödülü veriyor. Sovyet bilim adamı ve muhalif Andrei Sakharov’un anısına verilen ödüle geçmişte layık görülenler arasında Güney Afrikalı lider Nelson Mandela, Pakistan’da kız çocuklarının eğitimini savunan Malala Yusufzai ve Leyla Zana da bulunuyor.

Raif Badawi

1914 Pazarı

Tarih: Eki 29 2015

1914 Pazarı

Hediyen Kur’an Olsun

Tarih: Eki 28 2015

En Güzel Hediye

Diyarbakır İŞİD’İ

Tarih: Eki 27 2015

Diyarbakır İŞİD

Kapıyı Açan Canlı Bomba

Dilek Doğan Olayı

Tarih: Eki 27 2015

18 Ekim tarihinde Sarıyer’deki evinde polisin silahından çıkan kurşunla ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede dün gece yaşamını yitiren 25 yaşındaki Dilek Doğan için Sarıyer Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Boğaziçi Cemevi’nde tören düzenlendi. Doğan’ın cenazesi, törenin ardından defnedilmek üzere memleketi Maraş’a uğurlandı. Dilek Doğan’ın Babası yaşananları şöyle anlatmıştı: “Evimize 4 polis ayakkabılarıyla girdi. Kızımı vuran polise ‘galoş giyin’ dedik. Onlar da ‘giymeyiz’ dediler. Sonra silahı bize doğrulttu. Bir anda kızımı vurdular. Kızımı öldü zannettim. Polisler panikleyip dışarı kaçmaya başladılar. Evde kesinlikle bir çatışma olmadı. Kızımız vurulduktan sonra polislerle itiş kakış yaşadık. Benim beş tane çocuğum var. Dilek benim tek kızım. Umarım sağlığına kavuşur” sözleriyle yaşananları aktarmıştı. Emniyet kaynakları, Dilek Doğan’ın, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nda şüpheli sıfatıyla kaydının olduğunu açıklamıştı. Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Timtik’in ise bu kaydın bulunduğu soruşturmanın, Doğan vurulduktan sonra açıldığını öne sürmüştü. Timtik, “Sabah saat 4’te Dilek vuruluyor. Sonra da soruşturma başlatılıyor. Bu, polisin kendisini kurtarma operasyonu olarak görülebilir” demişti.

Polis, Dilek Doğan’ın vurulmasıyla ilgili açıklama yapmamıştı, ancak operasyonun Amerikan Başkonsolosluğu’na saldırıdaki ikinci kadını bulmaya yönelik olduğu öğrenilmişti. Anadolu Ajansı’nın iddiasına göre ise, Dilek Doğan, ev sakinlerinden birinin polisin silahına sarılıp tetiğe basması sonucu yaralanmıştı. Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Günay Dağ, polisin başka evleri de basarak kadın canlı bomba aradığını, Dilek Doğan’ın canlı bomba olmadığını söylemişti.

Dilek Doğan 1

Cenaze

Dilek Doğan 3

Dilek Doğan 2


   Yanılgı insanlar içindir; ancak silginiz kaleminizden önce bitiyorsa, fazlaca yanlış yapıyorsunuz demektir.

Site Hakkında