Wattmatik Bfo 034

Tarih: Ağu 31 2015

Wattmatik Bfo 033

Tarih: Ağu 31 2015

Gizli Sömürge Antlaşması

Tarih: Ağu 30 2015

Gizli Sömürge Antlaşması

Mısır Bahçesinde

Tarih: Ağu 30 2015

Mısır Bahçesinde

Amerikadan Canlı Yayın

Tarih: Ağu 30 2015

ABD’de WDBJ7 kanalı çalışanlarından gazeteci Alison Parker ve kameraman Adam Ward’ı canlı yayında öldüren Vester Lee Flanagan, ABD’de canlı yayında gerçekleştirilen silahlı saldırıları tekrardan gündeme taşıdı. Canlı yayında gerçekleştirilen silahlı saldırılarından en bilineni, hiç kuşkusuz ABD’nin 35. Başkanı John F. Kennedy’e gerçekleştirilen suikast. Suikast, 22 Kasım 1963 cuma günü Dallas’da tüm kameralar kayıtteyken gerçekleşti. Yerel saatle 12.30′da eşiyle birlikte konvoyda ilerlerken, üstü açık arabaya açılan ateş sonucu John F. Kennedy olay yerinde can verdi. Ensesinden ve başından iki kurşun alan Kennedy, Parkland Hastanesi’ne götürülürken yolda öldü. Bu güne kadar söz konusu cinayet aydınlatılamadı. Suikast sonucu ölen ilk ABD başkanı olan Abraham Lincoln’ den sonra John F. Kennedy’ nin suikastı da ABD halkında derin izler bıraktı. ABD başkanı John F. Kennedy’ye suikast düzenlediği iddia edilerek tutuklanan Lee Harvey Oswald 24 Kasım 1963 günü, yani olaydan iki gün sonra, Dallas Emniyet Müdürlüğü binası çıkışında gece kulübü sahibi Jack Ruby tarafından canlı yayında öldürüldü. Yani John F. Kennedy’nin suikastçisi de bir suikasta kurban gitti. Oswald 1962 yılında Pentagon’da göreve başladı ancak KGB ajanı olduğu söylentileri üzerine işine son verildi. 30 Mart 1981’de eski Başkan Ronald Reagan, Washington Hilton Oteli’nin çıkışında silahlı saldırıya uğradı. Başkan Reagan ve aralarında Gizli Servis koruması Tim McCarthy’nin de bulunduğu üç kişi ağır yaralandı.

 

Canlı Yayın Cinayet

Adam Ward, Alison Parker, Vester Lee Flanagan

Dün ABD’nin Virginia eyaletinin kuzeybatısında yer alan Moneta kasabasında gerçekleşen olayda, sabah kuşağı programında Ticaret Odası Başkanı Vicki Gardner ile röportaj yapan Alison Parker ve o anları görüntüleyen kameraman Adam Ward, canlı yayında silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. Olayda sırtından vurularak yaralanan Vicki Gardner da hastaneye kaldırıldı. Olayın ardından aracında kendini vuran saldırgan Vester Lee Flanagan ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest olayla ilgili olarak, “Yaşanan olay, ABD genelinde silahlı şiddetin yaygınlaştığını ortaya koyan bir diğer örnek ve bunu sona erdirecek hiçbir yasal düzenleme yok” ifadesini kullanarak Kongre’nin bu konuda bir adım atması gerektiğini vurguladı. Bireysel silahlanma konusu, ABD’de uzun yıllardır gündemi meşgul eden bir tartışma. Amerika’nın tarihsel ve kültürel geçmişi, ateşli silah kullanımını dünyanın dünyadaki diğer ülkelerden daha fazla mümkün kılıyor. ABD’de haklar bildirgesi olarak bilinen ilk on değişiklik 15 Aralık 1791’de Amerikan Anayasasının bir parçası oldu. Ve yasada “halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlal edilemez.” maddesine yer verildi. Ayrıca 2008’de Columbia Yüksek Mahkemesi ‘bireysel savunma meşrudur’ kararı verdi. Silah mülkiyeti sorununun uzun yıllardır çözülememesinin bir nedeni milyonlarca üyesi olan silah lobisinin ABD’de oldukça güçlü bir konumda olması. ABD Başkanı Barack Obama 2012 yılında meydana gelen okul baskının ardından silah lobisini karşısına almayı göze aldı. Obama’nın isteğiyle,Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler silah satın almak isteyenler için getirilmesi istenen detaylı öz geçmiş konusunda anlaşmaya vardı. ABD Senatosu’nun aldığı bu kararla yıllar sonra ilk kez silahlanma üzerine bir sınırlama düzenlemesi bu aşamaya kadar geldi. Fakat daha ileriye gitmedi.

ABD’de her eyaletin silah satışları üzerine kendi yasaları bulunuyor. Bazı bölgelerde silah satın alma yaşı 14’e kadar düşerken, birçok eyalette ise silah taşımak bir yana “ meşru müdafaa” kapsamında ateş açmak bile serbest. Örneğin Teksas eyaletinde neredeyse her evde en az bir adet silah bulunuyor. Öyle ki, eyaletteki silah sayısının bütün Avrupa Birliği vatandaşlarının sahip olduğu silah sayısından fazla olduğu belirtiliyor. Teksaslılar için ise bu çok normal bir durum. Amerika genelinde silah sayısının 280 milyon civarında olduğu sanılıyor. Sadece 2012 yılında yaşanan 14 silahlı saldırıda 102 kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler’in rakamlarına göre her 100 Amerikalıdan 89’unun silahı var. Yani Amerikalıların elinde dünyadaki sivillerin sahip olduğu toplam silahın yüzde 35’i bulunuyor. Dolayısıyla ülkedeki cinayetlerin yarısından fazlası da silahla işleniyor. Bu konuda ABD’yi Yemen ve İsviçre takip ediyor. ABD’de silah taşıma ve bulundurmayı destekleyen yasalardaki artışa rağmen 2014 yılında silah ruhsatı bulunan hane sayısı yüzde 32 ile son 40 yılın en düşük rakamına gerilemiş. Fakat yine de ABD’de silahlanmanın her vatandaşın hakkı olduğunu savunanların oranı yüzde 52’lerde iken silahlanmaya sınırlama getirilmesini isteyenlerin oranı ise yüzde 45’lerde kalıyor.

Doğa Dostu Yeşil Yol

Tarih: Ağu 30 2015

Yeşil Yolmu

Çaresiz Saldırganlık

Tarih: Ağu 30 2015

Alçılı Filistin 1

Çaresi Olmayan Genetiksel Saldırganlık!

Alçılı Filistin 2

İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Nebi Salih bölgesinde 12 yaşındaki Muhammed et-Temimi isimli Filistinli çocuğu gözaltına almaya çalışırken kameralar önünde silahsız kadın ve çocuklara karşı uyguladığı şiddet, uluslararası toplumda büyük infiale neden oldu. Alçılı koluna ve haykırışlarına rağmen bir İsrail askerinin, kayaların arasında sıkıştırdığı küçük Temimi, annesi ve 2012’de “İsrail askerine kafa tutan Filistinli kız” olarak dünya gündemine gelen ablası Ahed’in yoğun çabası sonucu gözaltına alınmaktan kurtuldu. (2015)

Ahed Tamimi

Ahed Tamimi

Wattmatik Bfo 032

Tarih: Ağu 30 2015

   İyi yaşamak değil, iyi bitirmek! Gerçek mutluluk budur.

Site Hakkında