Sonu Yoktur Kuşların Ölümden Başka

Tarih: Kas 30 2013

Hangisizsiniz 1

Düşünceler Arasında

 Şu koyunların ortasında dikilen kadının kişisel öyküsünü bilmiyorum ancak onca hayvanın arasında kendi davarını aradığını tahmin etmek zor değil. Akşam olmuş, sürü köye dönmüş, herkes malını alıp evine gidecek. Bizim gibi cahil şehirliler için koyunların hepsi birbirine benzer. Oysa köylüler kendilerine ait olanı sırtından, kürkünden, kuyruğundan, kulağından, memelerinden şıp diye tanır. Yalnız, dikkatle bakarsak, kadının yüzünde bir endişe görüyoruz. Örtüsüyle ağzını kapatarak sanki duygularını saklamaya çalışıyor. Onunkini kurt mu kaptı acaba? Memeler yeterince süt dolmadı mı? Yoksa istemediği bir adama verildi de kendini kurbanlık koyun gibi mi görmekte?

Fotoğraf Yıldız Moran (1932-1995) imzalı. Moran, Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğraf sanatçısı. 12 yıllık kariyerine inanılmaz etkileyici kareler sığdırmış. İnternetten bakmakla olmuyor; o ruhu hissetmek, 1950-60’lı yıllarda yakalanan o tekniğe yakından bakmak lazım. Moran şair Özdemir Asaf’ın ikinci eşi. Evlenince fotoğrafçılığı bırakıp kendisini üç çocuğuna adamış. Tam bu noktada, koyunlara atfedilmese de Özdemir Asaf’ın Kuşlar ve Avcılar adlı şiirini hatırlıyoruz. Diyor ki:

Kuşlara iki soru soruldu

Tam kurtulacakken vurulan mısın?

Tam vurulacakken kurtulan mısın?

Kuşlar bu soruları bilmeden uçtu.

İki kere ölür kuşlar.

Bir kurtulurken vurulunca.

Bir de vurulurken kurtulunca.

Bu hüzünlü kadın acaba nasıl öldü? Yine şaire bırakalım cevabı:

Ölümlerinde ikiye inen yazgılarında.

Nereden baksan sonu yoktur kuşların.

Kucaktaki Bebek

Taşıyan, taşınan ve seyreden üç çocuk. Büyük kızın üzerindeki okul önlüğüyle erkenden hazırlandığı annelik rolü. Ortancanın korku ve heyecanla parmağını emmesi. Teslimiyetten başka bir şansı olmayan bebeğin masumiyeti. Fotoğraf sanki insana “Bu üçünden hangisi sizsiniz?” diye soruyor. Hayat sahnelerimiz farklı olsa da gerçekten kişiliğimizin bu üç yönünden biri daha baskın çıkıyor. Abla iseniz, sorumluluktan kaçmıyorsunuz. Daha çok başkaları için yaşıyorsunuz. Gücünüzü verici olmaktan alıyor bu yolla dokunulmaz kılıyorsunuz kendinizi. Parmağını emen çocuksanız, kendinizi yalnız ve dışlanmış hissediyor, ilgi sırasının size gelmesini sabır ve hırçınlık sarmalında bekliyorsunuz. Bebekseniz, hiç büyümüyor, böylece sevilmeyi kazanılmış hak olarak görüp, yükünüzü hep başkalarına taşıtarak geçiniyorsunuz. Özdemir Asaf’ın çok bilinen bir şiiri var. Adı, Yön. Şöyle diyor:

Sen bana bakma

Ben senin baktığın yönde olurum.

Hangisizsiniz 2

Hangisizsiniz 3

Hangisizsiniz 4

Hangisizsiniz 5

Hangisizsiniz 6

Hangisizsiniz 7

Hangisizsiniz 8

Hangisizsiniz 9

Hangisizsiniz 10

Hangisizsiniz 11

Hangisizsiniz 12

Hangisizsiniz 13

Hangisizsiniz 14

Hangisizsiniz 15

Hangisizsiniz 16

Hangisizsiniz 17

Hangisizsiniz 18

Hangisizsiniz 19

Yeleler

Tarih: Kas 30 2013

Yeleler

Pirna, Germany, 1750

Tarih: Kas 30 2013

Pirna, Germany, 1750

Açık Ara

Tarih: Kas 30 2013

Açık Ara

İçeri Esinti

Tarih: Kas 30 2013

Esinti Penceresi

Penceresinden

Eğimliler

Tarih: Kas 30 2013

Eğimler

Çizme Çiçekleri

Tarih: Kas 30 2013

Ayakkabı Çiçekleri

Samsun Ladik Gölü

Tarih: Kas 30 2013

Samsun Ladik Gölü


   Biz, hizmetle mükellefiz. Neticeleri ve muvaffakıyet, cenab-ı hakk'a aittir.

Site Hakkında